• XI „Wieczór z książką”

05.12.2023

Ustanowienie przez Senat RP roku 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej było okazją do upamiętnienia osiągnięć wybitnej noblistki podczas XI „Wieczoru z książką”. Jednocześnie miało miejsce podsumowanie ogólnopolskiego projektu „Mistrzowska Szymborska”, w którym wzięliśmy udział. Uczestnicy spotkania wysłuchali recytacji wierszy poetki w wykonaniu uczniów klasy VII i VIII oraz obejrzeli prezentację, z której dowiedzieli się kilku ciekawostek z jej życia.

Wzbogacili swoją wiedzę o fakt, że dziecięcym marzeniem Szymborskiej było zostać gwiazdą filmową. Kiedy była mała, bała się kałuży. Ulubione zwierzęta to kot i małpa. W czasie wojny pracowała jako urzędniczka kolejowa. Była fanką Andrzeja Gołoty! W pokoju trzymała podobiznę swojego idola i to właśnie dla niego zaczęła oglądać „Taniec z gwiazdami”. Bardzo lubiła pikantne skrzydełka z KFC. Jednym z jej najsłynniejszych wierszy jest „Nic dwa razy”. Wisława Szymborska nie bardzo lubiła, kiedy ktoś komponował muzykę do jej wierszy i przerabiał je na piosenki. Ten wiersz był jednak pomyślany jako piosenka, więc nie ma się co dziwić, że śpiewały go już trzy różne piosenkarki, należące do trzech różnych pokoleń: Łucja Prus, Kora, a ostatnio sanah. Szymborska stworzyła i rozpropagowała tzw. lepieje, czyli żartobliwe gatunki literackie, nonsensowne, komiczne wierszyki. W ramach ogólnopolskiego projektu „Mistrzyni Szymborska” uczniowie zmierzyli się z tym rodzajem twórczości i powstały ciekawe propozycje, które zostały odczytane podczas spotkania.

Oczywiście podczas „Wieczoru z książką” nie zabrakło tradycyjnego czytania fragmentów ulubionych książek.

• Zajęcia w ramach doradztwa zawodowego :)

05.12.2023

W naszej szkole gościł pan Przemysław Kapka, absolwent naszej szkoły, który studiował w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

W ramach doradztwa zawodowego w naszej szkole gościł pan Przemysław Kapka, absolwent naszej szkoły, który studiował w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Obecnie pan Przemysław prowadzi własne gospodarstwo - uprawia wiśnię, porzeczkę oraz aronię. W jego firmie pracuje kilka innowacyjnych maszyn przeznaczonych do zbioru owoców, między innymi kombajn pozwalający na zbiór wiśni w ruchu ciągłym.

Od 2020 roku realizuje nowy projekt związany z murarką ogrodową, poza całkiem nowym siedliskiem (OsmiaBox) stworzył aplikację mobilną do optymalizacji zapylania oraz zarządzania gospodarstwem (BeeGrow).

Pan Przemysław udowadnia, że obok standardowej produkcji, można rozwijać swoją pasję, która staje się dodatkowym źródłem dochodu. Bardzo dziękujemy za interesujące spotkanie

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o naszym gościu:

• Mistrzostwa Tenisa Stołowego

01.12.2023

Nasi sportowcy świetnie reprezentowali naszą szkołę podczas Mistrzostw Tenisa Stołowego pod patronatem Wójta Gminy Głowno, które odbyły się dziś w Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mąkolicach.

Na sukces w postaci II miejsca w klasyfikacji generalnej pracował cały zespół:

Magdalena Kucharczyk,

Julia Sałuda,

Alicja Stopczyńska,

Maja Zgierska,

Kacper Golan,

Kacper Grzelak,

Jakub Kaczmarek,

Alan Kolarski,

Jakub Korzuszek,

Oskar Krzeszewski,

Wiktor Sobieszek,